Newsletter


 

Spotkanie w Sieradzu

Koalicja regionalna

Z mieszkańcami Ziemi Sieradzkiej 23 września spotkała się wicemarszałek województwa łódzkiego Dorota Ryl. W sali Teatru Miejskiego przekonywała ludzi organizujących działania kulturalne na tym terenie, że warto wziąć udział w Regionalnym Kongresie Kultury, który w dniach 27-29 października odbędzie się w Łodzi.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek udowadniał, jak ważna jest obecność tych środowisk: – Kiedy Łódź przegrała walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, jeden z ekspertów powiedział mi, że powodem porażki m.in. było to, że w aplikacji nie uwzględniono instytucji i inicjatyw terenowych. To uświadomiło mi podstawową sprawę: nie ma regionu bez Łodzi, ale też nie ma Łodzi bez regionu.

Aktywne włączenie się w obrady kongresu obiecywał prezydent Sieradza Jacek Walczak: ­– To są dla nas bardzo ważne tematy, bo promujemy miasto przede wszystkim przez kulturę, a z drugiej strony pracujemy nad tym, by w umiejętny sposób pobudzać wśród mieszkańców zainteresowanie kulturą.

Animatorzy kultury z Sieradzkiego mówili przede wszystkim o braku środków na działalność, na zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Wskazywali na niesprawiedliwy podział pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego.

– Większość tych środków idzie na Łódź, dla nas zostają jakieś resztki – stwierdził dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu Jerzy Kowalski. – Brakuje więzi między stolicą regionu a terenem. Powinna powstać regionalna sieć, którą utworzyłaby Łódź i pięć regionalnych ośrodków kultury w celu zintegrowania środowiska i wypracowania nowego podziału marszałkowskich pieniędzy. 

– Chcemy zbudować koalicję naszych łódzkich instytucji z ośrodkami kultury w regionie – odpowiadała Dorota Wodnicka, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędy Marszałkowskiego. – Łódzki Dom Kultury będzie pełnił rolę doradcy, wspierającego i inspirującego. Ścisłą współpracę z ośrodkami regionalnymi zakłada nasza Strategia Rozwoju Regionalnego, którą zaczynamy wdrażać.

– Może warto wyjść do środowisk w terenie – zachęcała przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Maria Donat, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli. – Jest wiele organizacji pozarządowych, instytucji, które nigdy nie korzystały z dofinansowania marszałkowskiego, a mają do zaproponowania ciekawe rzeczy. Może warto im pomóc, nauczyć, jak mogłyby korzystać z dostępnych funduszy.