Newsletter


 

Spotkanie w Piotrkowie

Dużo ważnych tematów

Kolejne spotkanie marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, który zachęcał mieszkańców regionu do wzięcia udziału w Regionalnym Kongresie Kultury, odbyło się 21 września w sali Muzeum w Zamku Królewskin w Piotrkowie Trybunalskim. Animatorzy kultury szczególne nadzieje wiązali z dyskusjami panelowym, które mają się odbyć podczas kongresu. Twierdzili, że będzie to dobra okazja do poznania się i wymiany doświadczeń.

– Rzeczywistość zmienia się gwałtownie. Może więc uda się wypracować rozwiązania, które pomogą nam działać – mówiła Elżbieta Kwiatkowska, dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. – Potrzebny jest lider, który pociągnie ważne dla kultury regionu tematy. Warto byłoby pomyśleć o jakichś regionalnych programach, sieciach. Dzięki nim miałyby szansę przebić się tematy istotne, a wysuwane przez mniejsze miejscowości.

Pojawiły się także głosy zwracające uwagę na potrzebę wspierania działających ambitnie uniwersytetów trzeciego wieku. Zebrani w Muzeum działacze kultury nie byli jednak skłonni do dzielenia się na forum swoimi problemami i postulatami. Natomiast długo jeszcze po zakończeniu spotkania trwały indywidualne rozmowy z marszałkiem Witoldem Stępniem i Dorotą Wodnicką, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.

Oficjalną część dyskusji podsumowują słowa Ewy Młynarczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie: – Dobrze, że Regionalny Kongres Kultury się odbędzie. Jest dużo ważnych tematów. Po co zgłaszać nowe? Daj Boże, żeby udało się omówić wszystko, co zaplanowano. Pozostaje też mieć nadzieję, że wnioski z kongresu zostaną wprowadzone w życie.