Newsletter


 

Spotkanie w Pabianicach

Pokażmy, że jesteśmy

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień zachęcał do udziału w Regionalnym Kongresie Kultury podczas kolejnego spotkania 30 września w Muzeum Miasta Pabianic.

- Naszym celem jest aktywizowanie silnych ośrodków wokół Łodzi, a także przekonanie samorządowców, że kultura jest ważna, że wiąże się z poprawą jakości życia mieszkańców – tłumaczył Witold Stępień. – Musimy szukać propozycji dla ludzi w regionie, ułatwiać im dostęp do kultury wysokiej, a jednocześnie stwarzać warunki do działania lokalnym społecznościom oraz promować edukację kulturalną.

- Aktywność pracowników instytucji kultury sprowadza się do zdobywania pieniędzy na działalność, wyrywamy środki, skąd tylko się da, na szybko bez przygotowania, coś załatwiamy – mówił Wojciech Skibiński z Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie. – Podczas gdy powinniśmy się zajmować wydawaniem pieniędzy, by efekt był jak najlepszy. Tak tej kultury nigdy porządnie nie zorganizujemy.

Codzienność instytucji kultury w regionie jest taka, że muszą walczyć o utrzymanie.

- Brakuje na podstawowe rzeczy, ale mimo wszystko działamy, dzięki sponsorom, choć czasem bywa to upokarzające – skarżył się Kazimierz Śwircz z Muzeum w Krośniewicach.

 

Narzekaniom przeciwstawiały się głosy tych, którzy uważali, że wiele zależy od aktywności samych pracowników instytucji kultury. Ważne jest z jednej strony pobudzanie potrzeb wśród mieszkańców. Z drugiej - pokazanie, że udaje się robić coś ważnego, co ma odzew społeczny. To może przekonać władze lokalne i sponsorów, że warto włączyć się w lokalne działania na rzecz kultury.

- Jak działać bez pieniędzy? Trzeba we właściwy sposób pokazać, że jesteśmy obecni w konkretnym miejscu – zachęcał Witold Świątczak, dyrektor Ośrodka Kultury w Zgierzu. – Wtedy ludzie z pomysłami sami do nas przyjdą i nie trzeba na to pieniędzy. Wystarczy stworzyć im możliwości – dać salę, pomóc, pokazać, wytłumaczyć jak się organizuje.

Trudną sytuację samorządów lokalnych starała się przedstawić wiceprezydent Pabianic, Małgorzata Biegajło:

- Jeśli dostanę subwencję na przedszkola od państwa, będę mogła przeznaczać więcej środków na kulturę. Według mnie to organizacje pozarządowe powinny przejąć ciężar rozwoju kultury. Prawo stwarza im wiele możliwości pozyskiwania funduszy. To w nich tkwi duży potencjał.