Newsletter


 

Grzegorz Lewandowski - Dobre praktyki: jak prowadzono konsultacje społeczne Programu Rozwoju Kultury Warszawy

W czerwcu 2011 r. zakończyły się konsultacje społeczne „Programu rozwoju kultury w Warszawie do 2020 r.”. Jest to nowatorski projekt określający przyszłość kultury opracowany z udziałem mieszkańców. Droga jego wprowadzania nie była jednak łatwa.  Teraz Łódź stoi przed zadaniem uporządkowania polityki kulturalnej, która powinna powstać w procesie szerokich konsultacji. Dlatego warto przyjrzeć się, jak proces ten przebiegał w stolicy, aby nie powtarzać podobnych błędów.

W 2010 r. Grzegorz Lewandowski mówił w wywiadzie dla „Dwutygodnika”:

Ostatnie półtora roku to był okres pozbywania się idealizmu, który towarzyszył nam przy debatach ReAnimatora. Miałem wtedy wrażenie, że siedzący z nami urzędnicy chcą wspólnie i „na serio” wypracowywać pewne rozwiązania. Wydawało mi się, że zgadzamy się co do diagnozy sytuacji i propozycji rozwiązywania problemów. Sądziłem, że w takim klimacie, porozumieniu musi nam się wspólnie coś udać. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować pracę na rzecz reform w Komisji Dialogu Społecznego. Nie chodziło nam, jak uważali niektórzy krytycy, o żadne rewolucje tylko o systematyczne reformowanie systemu zarządzania kulturą. Mój entuzjazm gasł kilka miesięcy później podczas prób wyjaśnienia losów strategicznego dokumentu warszawskiego Ratusza, czyli „Programu rozwoju kultury w Warszawie 2010-2020”. Program powstawał z licznymi problemami. W końcu powstał, ale od ponad roku nie może doczekać się publikacji i, co najgorsze, nikt oficjalnie nie wyjaśnił, co się z nim dzieje.  To jest dla mnie kwintesencja problemów, które wstrzymują rozwój miasta. Coś wspólnie planujemy, pracujemy, efektów nie widać i najchętniej wszelkie dyskusje na ten temat ratusz wepchnął by pod dywan. Mamy do czynienia ze słabością struktur miasta, niekonsekwencją decydentów i w konsekwencji osłabianiem dialogu społecznego.

Ten Program to  propozycja wieloletniej warszawskiej polityki kulturalnej. Jest nam potrzebny, bo bez takiego drogowskazu będziemy się kręcić w kółko. A o kierunku tego kręcenia będa decydować przypadkowi ludzie. Bez polityki kulturalnej, bez jasnego określenia, co w tym mieście powinno się wydarzyć w ciągu najbliższych kilkunastu lat, będziemy co roku zajmowali się zaklejaniem dziur i ratowaniem kolejnych instytucji, których być może wcale nie warto ratować, a Biuro Kultury będzie dalej wyłącznie gasiło pożary, bo na nic innego nie wystarczy czasu.

Grzegorz Lewandowski - Właściciel Klubokawiarni Chłodna 25 w Warszawie, jeden z inicjatorów koalicji ReAnimator, szef prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury. więcej>

Powrót do programu